Page 7 - Elementarz XXI wieku - edukacja muzyczna klasa 2
P. 7


Scenariusze zaj muzycznych




Krg tematyczny IV: Koczy si lato

Temat 4.: W deszczowych kropkach


ZAPIS W DZIENNIKU
– Nauka piosenki „W deszczowych kropkach”. ŚRODKI DYDAKtYCZNE
– Wykonanie prostego układu tanecznego do piosenki. zeszyt muzyczny, s. 12–14,
– Przypomnienie nazw i położenia nut poznanych w pierwszej klasie. CD 1, nr 4, CD 2, nr 5–15,
– Dźwięki przyjemne i nieprzyjemne dla uszu. CD 3, nr 43 , dzwonki
– Rozpoznawanie odgłosów.
– Ćwiczenia muzyczno-ruchowe – kontrola napięcia mięśniowego.

CELE – PRZEWIDYWANE OSIĄGNIĘCIA UCZNIA
– śpiewa piosenkę „W deszczowych kropkach”
– odczytuje zapisaną melodię i gra ją na dzwonkach
– rozpoznaje odgłosy oraz określa dźwięki przyjemne i nieprzyjemne

PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Muzyczne powitanie – wykonanie powitanki „Podaj rękę” z układem ruchowym.





Po daj- rę - kę, po daj- dru - gą, za tań- - czy my- raz,





gdy je sien- - ny ku ja- - wia czek- na ka - łu - żach gra.
Podaj rękę, podaj drugą zatańczymy raz,
gdy jesienny kujawiaczek na kałużach gra.
Opis zabawy:
Uczniowie w parach stoją w różnych miejscach sali.
Podaj rękę, podaj drugą – podają sobie najpierw jedną rękę, potem drugą i tworzą kółeczka.
Zatańczymy raz – obracają się w prawo (6 kroków).
gdy jesienny kujawiaczek obracają się w lewo (6 kroków).
Na końcówce słowa kujawiaczek pary rozdzielają się i przez ostatnie dwa takty dzieci szukają nowej pary,
poruszając się w dowolnym kierunku (wykonują 6 kroków).
2. Nauka piosenki „W deszczowych kropkach” (s. 12).
• Nauczyciel prezentuje nagranie piosenki i prosi o uważne słuchanie słów.
• Po wysłuchaniu piosenki zadaje pytania do piosenki, np.: Co robi jesienny kujawiaczek? Jak jest ubrany?
• Dzieci uczą się refrenu fragmentami, ze słuchu, metodą powtarzania za nauczycielem.
• Klasa śpiewa piosenkę z podziałem: nauczyciel – zwrotki, uczniowie – refren.
• Dzieci uczą się zwrotek w taki sam sposób, jak uczyły się refrenu, po czym śpiewają całą piosenkę.
3. Wykonanie układu ruchowego do piosenki (ćw. 1, s. 12).
Opis ruchu:
Uczniowie stoją w kręgu w parach, trzymają się za ręce (partnerzy w parach).
I zwrotka: pary poruszają się po okręgu uproszczonym krokiem kujawiaka (w każdym takcie 3 drobne kroki
bez akcentowania na raz). W ostatnim takcie I zwrotki pary tworzą duże koło wiązane.
Refren: dzieci wykonują 4 razy schemat: 3 kroki w przód z unoszeniem rąk, a potem 3 kroki w tył z opuszcza-
niem rąk.



4 5
   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12