Page 10 - Elementarz XXI wieku - edukacja muzyczna klasa 2
P. 10


Scenariusze zaj muzycznych





4. Nuty i ich mieszkanie – położenie nuty fa (ćw. 2, s. 17).
• Uczniowie nazywają nuty zapisanego fragmentu refrenu piosenki. Zakreślają tę nutę, której nie znają. Na-
uczyciel wraz z uczniami określa położenie nuty fa i wyjaśnia, że leży na pierwszym polu. Uczniowie odnaj-
dują na dzwonkach odpowiednią płytkę i uderzają w nią pałeczkami.
• Następnie nauczyciel wprowadza fonogest odpowiadający dźwiękowi fa.
5. Śpiewanie z nut fragmentu refrenu piosenki, utrwalenie poznanej nuty(ćw. 3, s. 17).
Fragment melodii refrenu (ćw. 2) uczniowie mogą zaśpiewać z fonogestyką (utrwalają fonogest fa) lub z poka-
zywaniem dłonią kierunku melodii.
6. Granie na dzwonkach – wskazanie i wykonanie dźwięku f (ćw. 4, s. 17).
1
Uczniowie odnajdują nutę fa na dzwonkach i grają dźwięk fa.
7. Rytmizacja tekstu z klocków rytmicznych (ćw. 5, s. 17).
Do realizacji zadania należy wykorzystać klocki rytmiczne obrazujące ósemki i ćwierćnuty. Po wklejeniu od-
powiednich klocków uczniowie odczytują powstały rytm najpierw tataizacją, a następnie z tekstem.
Zagranie melodii „Mam chusteczkę haftowaną” (ćw. 6, s. 18). Nauczyciel najpierw odczytuje z uczniami rytm
melodii tataizacją, po czym uczniowie śpiewają ją solmizacją. Na końcu uczniowie grają melodię na dzwonkach.
8. Zabawy z nutą fa (ćw. 7, s. 18).
Uczniowie rozwiązują rebusy i utrwalają poznane nuty.
9. Muzyka i zdrowie (realizacja polecenia ze s. 18, kącik edukacji prozdrowotnej).
Celem zabawy jest rytmiczna recytacja hasła promującego zdrowe odżywianie połączona z ćwiczeniem pamięci i uwagi.
10. Muzyczne pożegnanie – zaśpiewanie refrenu piosenki „Złota jesień plony niesie”.





Krg tematyczny VI: razem raniej

Temat 6.: Nauczyciel ma swój dzie


ZAPIS W DZIENNIKU
– Nauka piosenki „Nauczyciel ma swój dzień”. ŚRODKI DYDAKtYCZNE
2 zeszyt muzyczny, s. 19–21,
– Wprowadzenie metrum 4 CD 1, nr 6, CD 2, nr 18,
– Wprowadzenie pojęcia akcent.
– Odczytywanie rytmów. CD 3, nr 43, instrumenty:
– Gra na instrumentach perkusyjnych. dzwonki, bębenek, pudeł-
ko akustyczne, drewienka,
wyklejanka – klocki ryt-
CELE – PRZEWIDYWANE OSIĄGNIĘCIA UCZNIA
– śpiewa piosenkę „Nauczyciel ma swój dzień” miczne, piłka
– gra na dzwonkach i śpiewa życzenia dla nauczycieli
2
– realizuje schematy rytmiczne w metrum 4
– zna pojęcie: akcent w muzyce

PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Muzyczne powitanie – wykonanie powitanki „Podaj rękę” z układem ruchowym.





Po daj- rę - kę, po daj- dru - gą, za tań- - czy my- raz,





gdy je sien- - ny ku ja- - wia czek- na ka - łu - żach gra.
8 9
   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15