Page 9 - Elementarz XXI wieku - edukacja muzyczna klasa 2
P. 9


Scenariusze zaj muzycznych






Krg tematyczny V: Smacznie, zdrowo, kolorowo
Temat 5.: Zota jesie plony niesie



ZAPIS W DZIENNIKU
– Nauka piosenki „Złota jesień plony niesie”. ŚRODKI DYDAKtYCZNE
– Wprowadzenie nuty fa (f ). zeszyt muzyczny, s. 15–18
1
– Rytmizacja tekstu. CD 1, nr 5, CD 3, nr 43,
– Granie na dzwonkach melodii „Mam chusteczkę haftowaną”. dzwonki, wyklejanka – kloc-
ki rytmiczne

CELE – PRZEWIDYWANE OSIĄGNIĘCIA UCZNIA
– śpiewa piosenkę „Złota jesień plony niesie”
– gra na dzwonkach melodię „Mam chusteczkę haftowaną”
– rytmizuje i dzieli wyrazy na sylaby
– poznaje nutę fa (f )
1
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Muzyczne powitanie – wykonanie powitanki „Podaj rękę” z układem ruchowym.





Po daj- rę - kę, po daj- dru - gą, za tań- - czy my- raz,





gdy je sien- - ny ku ja- - wia czek- na ka - łu - żach gra.
Podaj rękę, podaj drugą, zatańczymy raz,
gdy jesienny kujawiaczek na kałużach gra.
Opis zabawy:
Uczniowie w parach stoją w różnych miejscach sali.
Podaj rękę, podaj drugą – podają sobie najpierw jedną rękę, potem drugą i tworzą kółeczka. Zatańczymy raz –
obracają się w prawo (6 kroków).
gdy jesienny kujawiaczek obracają się w lewo (6 kroków).
Na końcówce słowa kujawiaczek pary rozdzielają się i przez ostatnie dwa takty dzieci szukają nowej pary,
poruszając się w dowolnym kierunku (wykonują 6 kroków).
2. Nauka piosenki „Złota jesień plony niesie (s. 15).
• Nauczyciel prezentuje nagranie piosenki i prosi o uważne słuchanie słów.
• Po wysłuchaniu piosenki zadaje pytania do piosenki, np. Do czego porównana jest polska jesień?
Jakie kolory polskiej jesieni opisane są w piosence?
• Dzieci uczą się refrenu fragmentami, ze słuchu, metodą powtarzania za nauczycielem.
• Klasa śpiewa piosenkę z podziałem: nauczyciel – zwrotki, uczniowie – refren.
• Dzieci uczą się zwrotek w taki sam sposób, jak uczyły się refrenu, po czym śpiewają całą piosenkę.
3. Rytmizacja jesiennych barw występujących w piosence (ćw. 1, s. 16).
• Uczniowie dopasowują określenia do rytmów. Nauczyciel zwraca uwagę na to, że słowa rudowłosa oraz ko-
ralowa odpowiadają dwóm rytmom (4 ósemki lub 2 ósemki 2 ćwierćnuty). W tym przypadku każde rozwiąza-
nie będzie prawidłowe.
• Po podpisaniu rytmów uczniowie odczytuje je tataizacją, a następnie rytmicznie wypowiadają nazwy dopa-
sowanych do nich kolorów.



6 6 7 7
   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14