Page 3 - Elementarz XXI wieku - edukacja muzyczna klasa 2
P. 3


SemeStr I Scenariusze zaj muzycznych




Krg tematyczny I: Jestem w drugiej klasie

Temat 1.: Podajmy sobie rce


ZAPIS W DZIENNIKU
– Nauka piosenki „Podajmy sobie ręce”. ŚRODKI DYDAKtYCZNE
– Odczytywanie rytmów sylabami rytmicznymi (tataizacją). zeszyt muzyczny, s. 4–5,
– Rytmizacja tekstu z użyciem gestodźwięków. CD 1, nr 1, CD 2, nr 1, CD
– Realizacja akompaniamentu rytmicznego do refrenu piosenki. 3, nr 42, instrumenty per-
– Ćwiczenia oddechowe. kusyjne: drewienka, trój-
– Wykonanie na dzwonkach utworu pt. „Pięć dźwięków”. kąty, dzwonki, wyklejanka
– klocki rytmiczne
CELE – PRZEWIDYWANE OSIĄGNIĘCIA UCZNIA
– śpiewa piosenkę „Podajmy sobie ręce”
– gra na instrumentach perkusyjnych i realizuje gestodźwiękami akompaniament do refrenu piosenki
– odczytuje tataizacją schematy rytmiczne
– gra na dzwonkach melodię zbudowaną z pięciu poznanych dźwięków

PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Muzyczne powitanie – wykonanie powitanki „Do szkoły wracamy” z układem ruchowym.




Do szko - ły wra - ca - my - pię knie- się wi - ta - my.

Do szkoły wracamy, pięknie się witamy.
Opis zabawy:
Uczniowie stoją swobodnie w rozsypce.
Do szkoły wracamy – wykonują 4 podskoki na przemian raz lewą, raz prawą nogą do przodu w dowolnym
kierunku.
Pięknie się witamy – tworzenie par, trzymanie w haczykach, obrót 4 podskokami w lewo lub w prawo.
2. Nauka piosenki „Podajmy sobie ręce” (s. 4).
• Nauczyciel prezentuje nagranie i prosi o uważne słuchanie tekstu.
• Zadaje pytania do treści piosenki, np.: O czym opowiada piosenka? Jaki ma nastrój?
• Dzieci uczą się refrenu fragmentami, ze słuchu, metodą powtarzania za nauczycielem.
• Klasa śpiewa piosenkę z podziałem: nauczyciel – zwrotki, uczniowie – refren.
• Dzieci uczą się zwrotek w taki sam sposób, jak uczyły się refrenu, po czym śpiewają całą piosenkę.
Wskazówka realizacyjna: W zapisie melodii refrenu piosenki występują pauzy ósemkowe. Nauczyciel zwra-
ca uwagę, by dzieci je precyzyjnie realizowały, nie pomijały.
3. Wykonanie piosenki z prostym układem ruchowym (ćw. 1, s. 5).
4. Rytmizacja tekstu z użyciem gestodźwięków (ćw. 2, s. 5).
• Uczniowie odczytują rytm tataizacją (ta – ćwierćnuta, ti – ósemka), a następnie wyklaskują go.
• Dzieci recytują rytmicznie tekst zgodnie z zapisem.
• Uczniowie łączą rytmizowanie tekstu z gestodźwiękiem (uderzają rękami naprzemiennie o uda).
5. Klocki rytmiczne – wklejenie klocków według zapisu nutowego (ćw. 3, s. 5).
6. Realizacja akompaniamentu do refrenu piosenki według podanego wzoru (ćw. 4, s. 5).
• Uczniowie czytają rytmicznie słowa refrenu (w rytmie piosenki).
• Nauczyciel dzieli klasę na grupy i ustala zadania, na początku bez użycia instrumentów. Pierwsza grupa
– realizuje akompaniament gestodźwiękami i recytuje tekst, druga – wykonuje akompaniament na „zastęp-
czych” drewienkach (drewienkom odpowiada uderzenie palca wskazującego jednej ręki o palec wskazujący
drugiej), trzecia – wykonuje akompaniament klaśnięciem (zamiast uderzeniem w trójkąty).

1
   1   2   3   4   5   6   7   8