Page 4 - Elementarz XXI wieku - edukacja muzyczna klasa 2
P. 4


Scenariusze zaj muzycznych





• Następuje zamiana gestodźwięków na odpowiadające im instrumenty.
• Uczniowie rytmicznie recytują słowa refrenu z użyciem instrumentów.
• Dzieci śpiewają piosenkę. W refrenie wykonują akompaniament na drewienkach i trójkątach.
Uwaga! Jeżeli jednoczesny śpiew i gra na instrumentach okażą się za trudne, należy podzielić dzieci na gru-
py i wykonać piosenkę kolejno z każdą grupą akompaniującą. Dzieci mogą zamieniać się instrumentami po
każdej zwrotce.
7. Granie na dzwonkach utworu „Pięć dźwięków” (s. 96).
Uczniowie odczytują melodię tataizacją, śpiewają ją solmizacją, a następnie grają na dzwonkach.
8. Muzyka i zdrowie (realizacja polecenia ze s. 5, kącik edukacji prozdrowotnej).
Celem zabawy jest usprawnianie aparatu mowy i oddechu. Nauczyciel wprowadza do ćwiczeń elementy zabaw
logopedycznych.
9. Muzyczne pożegnanie – zaśpiewanie piosenki „Podajmy sobie ręce” z układem ruchowym (ćw. 1)
i akompaniamentem.
Nauczyciel dzieli uczniów na 3 grupy: jedną wokalno-taneczną oraz dwie instrumentalne (grające na drewien-
kach i na trójkątach).





Krg tematyczny II: Wakacyjne wspomnienia

Temat 2.: Kropelka zotych marze


ZAPIS W DZIENNIKU
– Nauka piosenki „Kropelka złotych marzeń”. ŚRODKI DYDAKtYCZNE
– Ćwiczenia z klockami rytmicznymi. zeszyt muzyczny, s. 6–8,
– Tworzenie dźwiękowej pocztówki z wakacji. CD 1, nr 2, CD 2, nr 2, CD
– Nauka gry na dzwonkach – utwór „W górę i w dół”. 3, nr 42, dzwonki, kredki,
wyklejanka – klocki ryt-
CELE – PRZEWIDYWANE OSIĄGNIĘCIA UCZNIA miczne
– śpiewa piosenkę „Kropelka złotych marzeń”
– realizuje schematy rytmiczne
– tworzy muzyczną pocztówkę z wakacji za pomocą różnych odgłosów
– gra na dzwonkach melodię oparta na pentatonice (skala pięciostopniowa)


PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Muzyczne powitanie – wykonanie powitanki „Do szkoły wracamy” z układem ruchowym.





Do szko - ły wra - ca - my - pię knie- się wi - ta - my.

Do szkoły wracamy, pięknie się witamy.
Opis zabawy:
Uczniowie stoją swobodnie w rozsypce.
Do szkoły wracamy – wykonują 4 podskoki na przemian raz lewą, raz prawą nogą do przodu w dowolnym
kierunku.
Pięknie się witamy – tworzenie par, trzymanie w haczykach, obrót 4 podskokami w lewo lub w prawo.
2. Nauka piosenki „Kropelka złotych marzeń” (s. 6).
• Nauczyciel prezentuje nagranie piosenki i prosi o uważne słuchanie słów.



2 3
   1   2   3   4   5   6   7   8   9