Page 5 - Elementarz XXI wieku - edukacja muzyczna klasa 2
P. 5


Scenariusze zaj muzycznych





• Po wysłuchaniu piosenki zadaje pytania do piosenki, np.: O jakiej pamiątce z wakacji śpiewa wykonawca?
Jakie inne określenia bursztynka występują w piosence?
• Dzieci uczą się refrenu fragmentami, ze słuchu, metodą powtarzania za nauczycielem.
• Klasa śpiewa piosenkę z podziałem: nauczyciel – zwrotki, uczniowie – refren.
• Dzieci uczą się zwrotek w taki sam sposób, jak uczyły się refrenu, po czym śpiewają całą piosenkę.
3. Śpiewanie piosenki z użyciem rekwizytu (ćw. 1, s. 7).
Uczniowie ustawieni są w jednym dużym kole lub w kilku mniejszych. Przedmiot naśladujący bursztynek
podają sobie tylko podczas śpiewania refrenu. Nauczyciel powinien zwrócić uwagę na to, by przekazywanie
„bursztynka” przebiegało rytmicznie, w pulsie ćwierćnutowym.
4. Recytacja rytmiczna z wybranym gestodźwiękiem (ćw. 2, s. 7).
Uczniowie wpisują imiona przyjaciół. Proponują rytm, w którym wypowiedzą sylaby imienia oraz gestodźwięk, któ-
ry zastosują. Nauczyciel może zaprezentować najpierw swój przykład, wymawiając dowolne imię np. z klaskaniem.
5. Dźwiękowa pocztówka z wakacji (ćw. 3, s. 7).
Uczniowie w ramce przedstawiają rysunkiem miejsce pobytu na wakacjach, a następnie wymyślają odpowied-
nie odgłosy.
Ćwiczenie można przeprowadzić w formie dźwiękowych kalamburów, np. klasa odgaduje, gdzie kolega spędzał
wakacje albo z koleżanką lub kolegą z ławki zamieniają się zeszytami i próbują zilustrować odgłosami miejsce
jej/jego wakacyjnego pobytu.
6. tworzenie i realizacja schematu rytmicznego z użyciem klocków rytmicznych (ćw. 4, s. 8).
Uczniowie realizują polecenie zgodnie z instrukcją. W razie potrzeby nauczyciel wyjaśnia i pomaga.
7. „W górę i w dół” – granie na dzwonkach melodii zbudowanej z pięciu poznanych dźwięków (s. 96).
Uczniowie odczytują melodię tataizacją, później śpiewają solmizacją, a następnie grają na dzwonkach.
8. Muzyka i zdrowie (realizacja polecenia ze s. 8, kącik edukacji prozdrowotnej).
Celem zabawy jest kierowane improwizowanie ruchu przy muzyce.
9. Muzyczne pożegnanie – zaśpiewanie refrenu piosenki „Kropelka złotych marzeń”.





Krg tematyczny III: Zasady w szkole i poza szko

Temat: 3.: Rap o zasadach


ZAPIS W DZIENNIKU
– Nauka śpiewanki „Rap o zasadach”. ŚRODKI DYDAKtYCZNE
zeszyt muzyczny, s. 9–11, CD
– Wprowadzenie pojęcia formy AB. 1, nr 3, CD 2, nr 3–4, CD 3, nr
– Rytmizacja zdań na temat zasad higieny.
42, przybory szkolne
CELE – PRZEWIDYWANE OSIĄGNIĘCIA UCZNIA
– wykonuje śpiewankę „Rap o zasadach”
– przestrzega zasad obowiązujących na lekcji muzyki
– rozpoznaje formę AB w utworze, przedstawia ją graficznie


PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Muzyczne powitanie – wykonanie powitanki „Do szkoły wracamy” z układem ruchowym.





Do szko - ły wra - ca - my - pię knie- się wi - ta - my.

Do szkoły wracamy, pięknie się witamy.

2 3
   1   2   3   4   5   6   7   8   9   10