Twoja przeglądarka nie jest
wspierana przez zasób

Oto, co możesz zrobić:
Zainstaluj przeglądarkę zgodną z wymaganiami zasobu:

Organizacje broniące praw człowieka

Organizacje broniące praw człowieka

Można je podzielić na te, które są częścią organizacji międzynarodowej, oraz te, które powstały w Polsce i nie utrzymują zagranicznych oddziałów. W tej drugiej grupie można wskazać na organizacje, których działalność ma zasięg międzynarodowy, ogólnopolski albo lokalny.

Amnesty International

To organizacja, która powstała w 1961 r. w Londynie. Ma swoje oddziały w wielu krajach. Specjalizuje się w obronie więźniów sumienia, czyli ludzi bezprawnie więzionych i prześladowanych za poglądy polityczne lub wyznawaną religię. W sprawie takich osób przeprowadza tzw. pilne akcje, które polegają na masowym wysyłaniu listów do przedstawicieli organów władzy w danym państwie. Ponadto domaga się rzetelności procesów karnych, zwłaszcza tych o podłożu politycznym, a także zniesienia kary śmierci, humanitarnego traktowania więźniów, zwalczania handlu bronią i upowszechniania prawa azylu.

La Strada – Fundacja przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu

Istnieje od 1995 r. i zajmuje się przeciwdziałaniem handlowi ludźmi w wielu aspektach tego procederu. Udziela jego ofiarom pomocy prawnej, psychologicznej i socjalnej. Prowadzi również akcje profilaktyczne i edukacyjne.

Helsińska Fundacja Praw Człowieka

Założyli ją członkowie Komitetu Helsińskiego – grupy obrońców praw człowieka funkcjonującej w latach 80. w PRL. Skupieni w Fundacji specjaliści prowadzą wielowymiarową działalność związaną z prawami człowieka, m.in. publikują opracowania naukowe i poradniki dla obywateli, udzielają pomocy prawnej, interweniują na różnych szczeblach w sprawach dotyczących łamania praw i wolności, przeprowadzają kampanie społeczne. Spośród inicjatyw realizowanych przez tę organizację warto wymienić: Program Interwencji Prawnej oraz Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Watch Docs. Prawa człowieka w filmie”.

Polski Czerwony Krzyż

Ta organizacja należy do Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca, którego działalność polega głównie na niesieniu pomocy humanitarnej na obszarach dotkniętych wojną lub katastrofami naturalnymi. PCK od początku swojego istnienia poszukuje osób zaginionych w czasie działań wojennych i w okresie powojennym, a także ustala informacje o losach ofiar konfliktów zbrojnych (zajmuje się tym Biuro Informacji i Poszukiwań PCK). Jego działania łączą rodziny, pozwalają zatem m.in. zrealizować prawo do życia prywatnego.